Ekocentrum

 

http://www.ekocentrumbrniste.cz/index.html

Ekocentrum Brniště je určeno pro vzdělávání, setkávání a předávání informací. Slavnostní otevření proběhlo 2. 8. 2014. Centrum je střediskem veškerých aktivit Podralského nadačního fondu ZOD. Poskytuje prostory pro učební a přednáškové sály, výstavní plochy, herní a výukovou místnost pro děti, informační centrum a technické zázemí. Ekocentrum Brniště pomáhá zprostředkovat porozumění přírodě, posílit ohleduplnost a odpovědnost člověka ke krajině, ve které žije. Nabízí výukové programy o životním prostředí a roli zemědělství při péči o krajinu.

PROGRAMY PRO MŠ

Jak skřítci sázeli semínko
Doporučená věková skupina: 3 – 6

Pohádka o skřítcích nás zavede do světa semínek. Zkusíme, jestli dokážeme semínko zasadit a starat se o něj, aby vyrostlo. Prozkoumáme, jaká semínka známe a některá z nich dokonce ochutnáme. Vyzkoušíme si, jak semínka putují.

 

S Hastrmánkem krajinou Podralska
Doporučená věková skupina: předškoláci

Poznámka: pro skupiny do 20 dětí

Společně s Hastrmánkem se vydáme na dobrodružnou cestu za pokladem, který skrývá krajina Podralska. Pojedeme na kole, na koni i pěšky, navštívíme hrad Ralsko, řeku Ploučnici nebo zemědělskou farmu. Hastrmánek si vyzkouší, jak jsme bystří a zda si dokážeme pomáhat. Jen na nás záleží, zda si z výpravy odneseme poklad.

 

Zemědělství žije!
Doporučená věková skupina: předškoláci

Společně se vypravíme podívat, co všechno musí umět a vědět moderní zemědělec, aby dokázal pěstovat obilí a starat se o zvířata. Prozkoumáme náš jídelníček a zjistíme, odkud pocházejí potraviny. Pojedeme se podívat do kravína.

 

Kuřátko a obilí
Doporučená věková skupina: 3-6 let

S kuřátkem z pohádky F. Hrubína zabloudíme a budeme hledat cestu do statku k mámě slepičce. Povíme si, jak se kuřátko klube. Povíme si, jak se pěstuje obilí a co se musí stát, aby z něj byla mouka. Zkusíme si sami mouku umlít a něco dobrého si upečeme. Nakonec si vyrobíme kuřátko na památku.

 

Co se děje v půdě aneb příběh žížalích sester

Doporučená věková skupina: předškoláci

Žížalí sestry nám povědí, co vlastně v půdě dělají. Dozvíme se, na co má žížala štětinky a opasek, proč nemá oči a proč je jich vidět nejvíc po dešti. Prozkoumáme další půdní živočichy a vyrobíme si jednu žížalu na památku.

 

Od kapky vody k moři
Doporučená věková skupina: předškoláci

Pohádka o Sněžence, Mlžence a Voděnce nás zavede vysoko na oblohu do velkého mraku. Odtud společně se třemi kapkami vody spadneme na zem a prožijeme s nimi dobrodružnou cestu, při které se ocitneme na ledovci, v lese, v moři nebo dokonce na poušti. Dozvíme se, jak kapky vody putují a kde se bere voda u nás doma. Zkusíme, jestli nám rozkvete leknín a vyrobíme si vodní vílu na památku.

 

 

PROGRAMY PRO 1. STUPEŇ ZŠ

 

Zemědělství žije!
Doporučená věková skupina: 1.-5. tř.

Společně se vypravíme podívat, co všechno musí umět a vědět moderní zemědělec, aby dokázal pěstovat obilí a starat se o zvířata. Prozkoumáme náš jídelníček a zjistíme, odkud pocházejí potraviny. Pojedeme se podívat do kravína.

 

Od kapky vody k moři
Doporučená věková skupina: 1-4 tř.

Na příběhu vodních víl Sněženky, Mlženky a Voděnky se dozvíme, jak vypadá cyklus vody na planetě Zemi a kde se bere voda u nás doma. Řekneme si, proč je voda důležitá a jak ji můžeme zachovat čistou. Pokusy ověříme některé vlastnosti vody. Na památku si vyrobíme vodní vílu.

 

Rybník jako domov
Doporučená věková skupina: od 3. třídy

U rybníka se seznámíme s formami života v tomto biotopu. Popíšeme si vztahy živočichů a rostlin v rybníce a jejich závislost na kvalitě vody. Sestavíme si potravní řetězec a zahrajeme si na něj. Vylovíme a určíme vodní živočichy, prozkoumáme je pomocí lupy a dalších pomůcek.

 

Za tajemstvím stromů
Doporučená věková skupina: od 3. třídy

Pomocí her a zážitků prozkoumáme tajemství stromů. Co prozradí letokruhy? Víte, že uvnitř stromu je potrubí? A k čemu slouží kůra, listy a kořeny? Jak probíhá děj zvaný fotosyntéza? Může strom fungovat jako chladnička? A kdo na stromě a ve stromě žije? Poznáme běžné stromy a povíme si, jaký les a půdu mají nejradši.

 

Houby na sto způsobů
Doporučená věková skupina: od 3. třídy

Houby jsou jednou z největších záhad této planety. Nepatří mezi živočichy ani mezi rostliny. Co tedy jsou? A čím se živí? Některé dokážou zabíjet a jiné uzdravují, některé jsou skoro neviditelné, jiné jíme, bez dalších by se zhroutil ekosystém planety. Ukážeme si, jak houby dokážou skvěle spolupracovat. Nakonec si něco upečeme s pomocí hub – kvasinek.

 

Bylinky v naší zahradě
Doporučená věková skupina: 1 -3. třída

Staré báby bylinářky dobře znaly bylinky a jejich využití. Zjistíme, kde a jak se bylinky využívají, vyrobíme si z nich čaj, voňavý pytlíček a obrázek. Pomůžeme bábě dát dohromady poztrácený herbář a ona nám prozradí, kdy máme kterou bylinku sbírat a jaké části se suší. Domů si odneseme voňavé potěšení.

 

 

PROGRAMY PRO 2. STUPEŇ ZŠ

 

Profese v zemědělství

Doporučená věková skupina: 8. a 9. třída ZŠ

 

Zemědělství už po tisíciletí lidi živí a utváří krajinu kolem nás. Je to prastarý, věčně perspektivní obor, ve kterém a bude stále zájem o chytré hlavy a šikovné ruce. Jídlo totiž bude potřeba vždycky. Aby zemědělec dosáhl dobrých výsledků, musí rozumět rostlinám a zvířatům i strojům, dobře se o ně starat a stále se učit novým věcem. Dnešní zemědělství se totiž rychle mění. V rostlinné i živočišné výrobě se zavádějí moderní technologie a poznatky z výzkumu. Zemědělské stroje jsou řízené počítači, mají dříve nepředstavitelnou výkonnost, komfort obsluhy a ekonomiku provozu. Zjistíte, co musí dnes umět lidé v rostlinné a živočišné výrobě. V jedné z našich nejúspěšnějších zemědělských firem, ZOD Brniště a.s., se seznámíte s jejich prací.

 

Program 1 – Rostlinná výroba

(možno absolvovat poslední 2 týdny v listopadu)

Za úspěchy firmy ZOD Brniště v rostlinné výrobě stojí konkrétní lidé v profesích spjatých s pěstováním rostlin, jako jsou agronom, opravář či obsluha zemědělských strojů. Uvidíme, co jejich práce obnáší a proč je důležitá. Při exkurzi se seznámíme i s moderní zemědělskou technikou, a dozvíme se, jaké bylo zemědělství dříve a jak je tomu dnes.

 

Program 2 – Živočišná výroba

(možno objednávat v průběhu celého roku)

Za úspěchy firmy ZOD Brniště v rostlinné výrobě stojí konkrétní lidé v profesích spjatých s chovem hospodářských zvířat, jako jsou zootechnik, chovatel skotu či drůbeže, dojička nebo paznehtář. Uvidíme, co jejich práce obnáší a proč je důležitá. Při exkurzi na farmě ve Velkém Grunově se seznámíme s moderním  chovem mléčného skotu.